wtorek, 14 stycznia 2014

Wyprzedzamy Norwegów...Z Angory nr 3 dowiedziałem się, że produkt krajowy brutto naszego kraju będzie wyższy niż w Norwegii. Tygodnik ten podaje za portalem Forsal.pl następujące dane:

(…) Polski produkt krajowy brutto urośnie do 544 mld dolarów, natomiast norweski osiągnie wielkość tylko 526,9 mld. Wyprzedzamy Norwegów nie po raz pierwszy. Możemy mieć powód do dumy.

Nie bardzo rozumiem, z czego mamy się cieszyć. Może z tego, że średnie zarobki wynoszą u nas niespełna cztery tysiące złotych, a w Norwegii ponad osiemnaście tysięcy w przeliczeniu na naszą walutę? A może z tego, że za średnie wynagrodzenie możemy nabyć np. 1400 litrów mleka, podczas gdy mieszkańcy Norwegii cztery razy tyle?

Owszem, nasz PKB w ujęciu nominalnym jest zbliżony do norweskiego, ale jeżeli spojrzymy na wskaźnik per capita, to wyjdzie, że mamy na głowę statystycznego mieszkańca tylko  20 592 USD, podczas gdy Norwegowie ponad 55 tysięcy. W efekcie my zajmujemy 47. pozycję na świecie, a oni 4.

Po co więc stroszyć piórka i chwalić się wskaźnikami, które mają się nijak do realnego życia? Podobną propagandę przeżywaliśmy już za czasów pierwszego górnika PRL. A co dziś zostało z tamtych „sukcesów?

2 komentarze:

  1. Prawda zarówno tamte jak i te sukcesy to propaganda dla tłumu.....Tyle tylko,ze mimo wszystko tamte sukcesy chyba jednak były jakies, bo rzady wolnej i demokratycznej już Polski od 89tego roku miały co sprzedawac,wyprzedawac,likwidowac....

    OdpowiedzUsuń
  2. To fakt - Gierek coś jednak zbudował. Sam miałem okazję pracować w jednej z fabryk rozbudowanych za jego czasów. Obecnie zakład ten ledwo zipie....

    OdpowiedzUsuń