Nobel dla Polki


Olga Tokarczuk Fot. Łukasz Giza/Onet

Dobra wiadomość - Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla! Zła wiadomość – nigdy nie miałem w rękach żadnej jej książki. Trzeba to nadrobić!

Trochę statystyki. Olga Tokarczuk jest trzecią w historii Polką uhonorowaną nagrodą Nobla, w  tym drugą z zakresu literatury i pierwszą w XXI wieku. Przypomnę, że 23 lata temu Nobla przyznano Wisławie Szymborskiej. Pozostali laureaci tej nagrody byli mężczyznami. Jako pierwszy w 1905 roku dostał ją Henryk Sienkiewicz.  Dziewiętnaście lat później komitet noblowski uhonorował Władysława Reymonta. Tu ciekawostka: Tokarczuk i Reymont otrzymali Nobla w wieku 57 lat, a tym samym są najmłodszymi polskimi laureatami (nie liczę Lecha Wałęsy, jako że dostał on pokojową a nie literacką nagrodę). W 1980 roku Nobla otrzymał Czesław Miłosz, piąty (trzeci w kolejności) polski pisarz. Szymborska była  jedyną laureatką literackiej nagrody Nobla, która otrzymała ją  jeszcze za życia poprzedniego noblisty. 

Na koniec osobista refleksja. Mam w biblioteczce niemal wszystkie książki Sienkiewicza i Reymonta oraz jedną Miłosza. Nie posiadam natomiast żadnej pozycji Szymborskiej, nie wspominając już o Tokarczuk. Ciekawe, czy to znak czasów czy  tylko ja tak się zaniedbałem?
P.S. I jeszcze moje prywatne trzy grosze do powyższej statystyki. Olga Tokarczuk jest  młodsza ode mnie o cztery lata i jest jednocześnie czwartą zdobywczynią Nobla (łącznie z Wałęsą) za mojego życia...


9 komentarzy:

  1. Najzabawniejsze, ze Komitet Noblowski w uzasadnieniu podal, ze jedna z przyczyn przyznania nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk byla ksiazka pod tytulem: "Ksiegi Jakubowe". Warto dodac w tym miejscu, ze owa ksiazka, nie zostala jeszcze przetlumaczona. No coz, od czasu przyznania pokojowej nagrody Nobla Barakowi Obamie, trudno Komitet Noblowski, jak i jego wybory traktowac powaznie.
    Skoro nie masz ksiazki Olgi Tokarczuk, to znaczy ze nie lubisz ksiazek, w ktorych opluwa sie Polske i Polakow, nazywa sie ich wlascicielami niewolnikow i antysemitami. Nie od dzis wiadomo, ze takie obrazowanie Polakow, znajduje uznanie kulturze zachodniej. Wystarczy chociazby spojrzec na "kariery", takiech "wybitnych tworcow" jak Jan Tomasz Gross, czy Jan Grabowski.
    W przypadku Szymborskiej, nie jestem w stanie przytoczyc z pamieci, zadnego z jej dziel. Wiem natomiast, ze dostala Nobla. Wiem tez, ze wraz z innymi "krakowskimi intelektualistami" podpisala sie w 1953 pod listem do ubecji z prosba o szybsze wykonanie wyrokow smierci na ksiezach skazanych w sfingowanym (juz wowczas bylo wiadomo, ze ten proces to fikcja) procesie,za rzekome szpiegostwo na rzecz USA.
    O TW Bolku, powiedziano juz wszystko, wiec nie ma co wraac do tego smutnego pana zatracajacego sie w obledzie.
    Niestety, nie mamy ostatnio szczescia do naszych "noblistow", bo chwalic sie nimi niezwykle ciezko. Mielismy i mamy ludzi duzo bardziej na niegdys duzo znaczaca nagrode zaslugujacych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co wiem, Księgi Jakubowe były tłumaczone na niemiecki...

      Usuń
  2. W momencie podejmowania decyzji, nie byla przetlumaczona. A reszta sie zgadza?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie masz racji. Już w roku 2018 "Księgi Jakubowe" wydane zostały m.in. w języku
      francuskim. Co do Szymborskiej, to podpisywał różne listy, np. W 1975 list protestacyjny w sprawie wprowadzenia zmian do konstytucji. Incydent z listem 53 był raczej poza jej świadomością. Ot, była na zebraniu, wszyscy się podpisywali, więc nie mogła się wylamywać.

      Usuń
    2. "Incydent z listem 53 był raczej poza jej swiadomoscia.Ot,była na zebraniu, wszyscy się podpisywali, więc nie mogła się wylamywac" ...Dobre...nawet Wałęsa by czegoś takiego nie wymyślił...

      Usuń
    3. A co, Wałęsa jest jakimś myślicielem?

      Usuń
    4. Myślicielem?No co Ty,on jest Medrcem Europy.

      Usuń
  3. Nooo, Bolek tez podpisal, ale "dla zgrywy" pewnie.
    Co do tlumaczen, to faktycznie bylo niemieckie i francuskie wydanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chorwacki przekład też był:) A więc nie tylko zachód docenia twórczość Tokarczuk...

      Usuń

Esencja Cejlonu

  Poniedziałek, 05.02.24 W niedzielę czwartego lutego wylatujemy z Okęcia zgodnie z planem, czyli o 15.05.   Boeing 347,   należący do...

Posty