środa, 6 kwietnia 2016

Spacer z historią

Pomnik poległych kolejarzy koło Czarnej Wody

Piesze wędrówki to nie tylko spalanie kalorii i podziwianie przyrody. To także okazja do poznawania lub przypominania sobie historii danego rejonu. W niniejszym wpisie chciałbym poświęcić nieco więcej uwagi pomnikom mijanym podczas ostatniej wycieczki z Czarnej Wody do Wąglikowic. Jako pierwszy obejrzeliśmy duży monument poświęcony pomordowanym w czasie drugiej wojny światowej kolejarzom. Widnieje na nim napis: "Pamięci kolejarzy Ziemi Gdańskiej i Pomorza pomordowanym i poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą w latach 1939 - 1945". Pomnik ufundowali kolejarze z DOKP Gdańsk. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się on nie na terenie Czarnej Wody, jak  niektórzy mniemają, lecz w obrębie sąsiedniej gminy Kaliska, a konkretnie w sołectwie Studzienice. Skojarzenie z Czarną Wodą (najmłodszym miastem w województwie pomorskim) wynika zapewne stąd, że pomnik zlokalizowany jest w pobliżu przystanku kolejowego Czarna Woda.


Głaz poświęcony Róży Ostrowskiej

We Wdzydzach Kiszewskich znajduje się spory głaz z czarną tablicą, na której widnieje taki oto napis:"Tu...Róża Ostrowska(1926-1975)i... "Wyspa"A. D. 2005"Kamień wraz z tablicą pamiątkową ufundowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wraz z Nadleśnictwem Kościerzyna i Muzeum we Wdzydzach. Okazją ku temu była trzydziesta rocznica śmierci pisarki. Róża Ostrowska uwielbiała przebywać we Wdzydzach. Spędzała tu praktycznie każde wakacje. Tu też umieściła akcję swojej najlepszej powieści "Wyspa".W lesie, nieopodal drogi z Wdzydz do Wąglikowic znajduje się ustawiona ukośnie biała płyta z napisem:


Tablica upamiętniająca Jana Cybulę

W tym miejscu 20.10.1939 hitlerowcy zamordowali żołnierza obrony narodowej Jana Cybulę ze Zdrojów. Cześć jego pamięci.Przed tablicą widać wypalone znicze. Nie udało mi się odnaleźć żadnych informacji o upamiętnionym żołnierzu. Wspomniane Zdroje leżą niedaleko, w gminie Lipusz. Obrona narodowa była formacją ochotniczą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz