środa, 18 marca 2015

Gdańskie zbiorniki wodne


Myśliwska

Gdańsk - Ogrodowa

Podczas wczorajszej przejażdżki rowerowej (27 km) zwróciłem uwagę na ładnie zagospodarowane zbiorniki wodne przy ul. Spacerowej w Oliwie i ul. Ogrodowej w Brętowie.

Oliwa - Spacerowa
Dzisiaj postanowiłem przyjrzeć się innym małym akwenom wodnym w pobliżu miejsca mojego zamieszkania. Najpierw pojechałem w okolice dworca PKP we Wrzeszczu, a konkretnie na ulicę Nad Stawem, gdzie jeszcze niedawno oglądać można było Browarny Staw. Niestety, w tej chwili trwa tam budowa centrum handlowego (Galeria Metropolia). Dopiero w pobliskich Kuźniczkach zobaczyć można fragment koryta Strzyży, która następnie chowa się pod ziemią, by ponownie pokazać się w Parku "Nad Strzyżą".
Park "Nad Strzyżą"
Kuźniczki


W Królewskiej Dolinie (obok ul. Sobieskiego) znajduje się park z dwoma zbiornikami wodnymi. Niegdyś (ponad 30 lat temu) mieszkałem w tej okolicy i widziałem jak bardzo zaniedbane były te oczka wodne. Obecnie dużo się tu zmieniło na lepsze. Podobnie jak w pobliskich Pieckach-Migowie, gdzie pięknie odnowiono zbiornik retencyjny "Wileńska". Wokół niego biegną ścieżki spacerowe, na których zainstalowano urządzenia do ćwiczeń gimnastycznych.

Park w Królewskiej Dolinie (Sobieskiego)

Wileńska
Z Wileńskiej pojechałem na Suchanino. Tutaj w okolicach Cygańskiej Góry obejrzałem mały zbiornik wodny. Podobno niegdyś było w tym miejscu znacznie większe jezioro polodowcowe. Teraz okolica ta znana jest między innymi z tego, że w pobliżu mieszka jeden z synów Lecha Wałęsy.

Kolejny zbiornik wodny, chyba najbardziej zaniedbany, zobaczyłem nieopodal budynków sądowych, przy ul. Piekarniczej. Jadąc w stronę Kartuskiej na chwilę zatrzymałem się przy niewielkim oczku wodnym przylegającym do ul. Myśliwskiej. Potem pojechałem nad Wróbla Staw na pograniczu Jasienia i Piecek-Migowa. Jest to jeden z nielicznych w Gdańsku zbiorników wodnych, gdzie możliwa jest kąpiel. W pobliżu znajduje się zbiornik retencyjny "Jasień", który powstał na terenie dawnego poligonu wojskowego. Wokół niego biegnie ścieżka, z której mogą korzystać amatorzy spacerów, joggingu, a także rowerzyści.

Suchanino
Po zjechaniu z dawnego poligonu natknąłem się na dwa zbiorniki retencyjne zlokalizowane przy ul. Potokowej wzdłuż potoku Strzyża. Pierwszy to Nowiec II, a drugi Górne Młyny. Również nad Strzyżą znajdują się kolejne zbiorniki retencyjne:  Ogrodowa (byłem tam wczoraj), Potokowa i Srebrniki.


Słowackiego
Jasień
Górne Młyny
Nowiec II
Wróbla Staw
Srebrniki
Dzisiejsza pętla wynosiła 30 kilometrów. Nie znaczy to wcale, że obejrzałem wszystkie gdańskie zbiorniki wodne. Jest ich bowiem znacznie więcej, między innymi na Przymorzu i Ujeścisku.


Piekarnicza

2 komentarze: