wtorek, 5 lutego 2013

Większe mieszkanie - więcej śmieci?Władze Gdańska po wielu przymiarkach postanowiły uzależnić wysokość opłaty za wywóz śmieci od metrażu mieszkania. Wybór metody naliczania nowych opłat za wywóz śmieci od wielu miesięcy wzbudzał wiele dyskusji.  W grę wchodził między innymi ryczałt i opłata zależna od ilości zużycia wody. Każde z tych rozwiązań wzbudzało różne wątpliwości. Wydaje się jednak, że opcja zaproponowana obecnie jest najgorsza z możliwych.
Jeżeli koszt wywozu śmieci skalkulowano w wysokości 0,66 zł  od każdego metra kwadratowego powierzchni mieszkania, to bez trudu można wyliczyć, że samotna osoba mieszkająca w lokalu o powierzchni 45 m2 zapłaci 29,70 zł miesięcznie. Jest to kwota około trzy razy większa od dotychczas obowiązujących stawek. Oczywiście w wielu przypadkach zdarza się też tak, że samotne osoby, często renciści i emeryci, zajmują znacznie większe lokale. A zatem będą musiały płacić proporcjonalnie więcej. W skrajnym przypadku (radni ustalili górną granicę na 110 m2 ) może ich to kosztować nawet 72, 60 zł.
Ok, ktoś może powiedzieć, że w przeciętnym mieszkaniu zamieszkuje zwykle więcej niż jedna osoba. Owszem, najczęściej tak właśnie bywa. Metraż mieszkania nie przekłada się jednak w żaden sposób na ilość wyprodukowanych śmieci. Na pewno sensowniejsze byłoby wyliczenie opłaty proporcjonalnej do zużycia wody w danym lokalu.  Sądzę, że władze miasta nie miałyby żadnych trudności z pozyskaniem takich danych od Saur Neptun Gdańsk. Ostatecznie to przecież radni miejscy przegłosowują rokrocznie podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz