czwartek, 13 grudnia 2012

Radzieckie kopertyPuszcza Białowieska
W moim dość obszernym archiwum natknąłem się na dawno zapomniany plik kopert. Przejrzałem je uważnie i doszedłem do wniosku, iż warto je zaprezentować. Całostki – bo tak określa się podobne zbiory – nie są może tak rozpowszechnioną gałęzią filatelistyki jak znaczki, ale chyba też są godne uwagi.  

Koperty z mojego zbioru (118 sztuk) pochodzą z dawnego ZSRR, głównie zaś z Białorusi i Litwy. W przeciwieństwie do polskich z tego okresu są one bardzo urozmaicone graficznie. Nasze, jak zapewne niektórzy pamiętają, były zwykle jednobarwne, najczęściej szare, niebieskie ewentualnie białe. Bardzo rzadko można było natknąć się na jakieś kolorowe nadruki.

Prawdą jest, że koperty radzieckie przyozdobione są często treściami ideologicznymi, np. upamiętniają kolejne rocznice rewolucji październikowej czy obchody pierwszego maja. Wbrew pozorom nie jest to jednak dominująca tendencja. Jak widać na przykładzie mojego zbioru tematyka nadruków na kopertach naszego byłego „przyjaciela” była zróżnicowana. Obok przysłowiowego sierpa i młota znaleźć tu można motywy roślinne, zwierzęce, architektoniczne i różnej maści okolicznościowe widoczki, np. związane z nowym rokiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz