Tylko nie mów nikomu


Od soboty w całej Polsce głośno jest o dokumentalnym filmie Tomasza Sekielskiego o pedofilii wśród księży. Wstrząsający obraz „Tylko nie mów nikomu” dostępny jest  na You Tube i obejrzało go już kilkanaście milionów widzów. Ich liczba zresztą stale wzrasta. W filmie pokazano nie tylko ofiary księżej chuci, ale też rozmowy z niektórymi sprawcami. Niestety, często są to ludzie stojący nad grobem i żadna sprawiedliwość ich już nie dosięgnie. Niektórzy, jak ksiądz Franciszek Cybula, były spowiednik  prezydenta Wałęsy, już przenieśli się do wieczności. Zapewne niewiele też ziemskiej egzystencji przed twórcą sanktuarium w Licheniu. Eugeniusz Makulski ma już bowiem 91 lat.
To tylko najbardziej znane nazwiska. Inni to „zwykli” proboszczowie i wikarzy. Na szczęście nie ma wśród nich biskupów, choć wielu hierarchów jest odpowiedzialnych za tuszowanie znanych sobie przypadków pedofilii, np. Leszek Sławoj Głódź. Metropolita gdański doskonale wiedział o niechlubnych elementach życia księdza Cybuli, a mimo to wychwalał jego zasługi podczas pogrzebu. Tenże arcybiskup o filmie braci Sekielskich wyraził się lekceważąco, mówiąc, że byle czego nie ogląda.
Jest jednak nadzieja, że w Episkopacie przeważą zwolennicy poważnego potraktowania tematu, a nie konserwatyści traktujący każdą krytykę jako atak na Kościół. O ile w przypadku „Kleru” jakoś się to mogło obronić, bo to przecież była tylko fikcja (choć też oparta na faktach), o tyle dokumentu „Tylko nie mów nikomu”  w żadnym razie nie da się podciągnąć pod atak na katolików, czy szerzej mówiąc, na religię. Takich wątków tam po prostu nie ma.

3 komentarze:

 1. Pomijajac juz to, ze Sekielski "zapomniał", wspomniec, o drobnym szczególe, jakim jest fakt, ze wiekszosc z podanych w filmie nazwisk ksiezy, to nazwiska wspolpracownikow SB. Pomijajac, drobne uchybienia faktom, jak chociazby na samym poczatku filmu 39 letnia pani, sugeruje ze gdy ona miala 9 lat, to religia odbywala sie w szkole. Itd, itp.
  Pomijajac, ze pedifilia wsrod ksiezy, powodowana jest przez homolobby, warto yez przytoczyc troche statystyk.
  Wśród 877 osób odbywających obecnie karę za pedofilię, 275 nie posiada konkretnego zawodu, 144 było pracow. dorywczymi, 50 wykon. zawód murarza, 22 było magazyniera 21 rolnikami, a 19 robotnikami. Skazanych za przestępstwa seksualne wobec dzieci jest...2 księży i 1 zakonnik.

  Nie bronie ksiezy pedofili, bo Ci zasluguja na najsurowszy wymiar kary, a nawet na wiecej.
  Mowie tylko, ze trudno twórców podejrzewać, o czyste intencje.
  Moze byliby bardziej wiarygodni, gdyby podjeli sie sie infiltrujac wlasne srodowisko, lub srodowisko celebrytow. Tu chyba przypadek Sylwestra Latkowskiego, ktory tego probowal, jest dosc dosadny.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie masz rację, ale trudno w jednym filmie pomieścić aż tyle wątków. Co do nauczania religii to wprowadzono ją do szkół w 1990 roku, a więc ta pani mogła się już załapać.

   Usuń
 2. Powyższy post ukazał się w nr 22 Angory

  OdpowiedzUsuń

Park, skansen, wiatrak i wierzby płaczące

Pomnik Tatara Wczoraj się nie udało, ale za to dzisiaj rowerowa wycieczka na gdańskie Żuławy doszła do skutku.  Zanim jednak dojecha...

Posty