Migawki z Cmentarza Garnizonowego

Groby Inki i Zagończyka

Oprócz Srebrzyska odwiedziłem też dzisiaj Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Ta nekropolia wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych. Spoczywają tu zarówno żołnierze niemieccy polegli podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, jak i Rosjanie. Znajdziemy tu groby żołnierzy Wojska Polskiego oraz mogiły tzw. żołnierzy wyklętych. Z tych ostatnich najbardziej znane są powstałe przed dwoma laty miejsca spoczynku „Inki (Danuty Siedzikówny) i „Zagończyka”  (Feliksa Selmanowicza). Świadczy o tym chociażby ogromna ilość zniczy palących się przy tych sąsiadujących ze sobą grobach.
Jak wiadomo, „Inka” została zamordowana przez UB w 1946 roku. Miała zaledwie 18 lat. W tym samym roku zginął trzynastoletni Ireneusz Kledzik, na którego grób specjalnie się dzisiaj udałem ze względu na moralne zobowiązania wobec jego rodziny. O moim imienniku nie dowiemy się jednak z kart historii. Nie poległ bowiem w boju ani nie został zamordowany przez komunistów. Miał tylko tego pecha, że w jego ręce trafił jakiś granat czy niewybuch, jakich po wojnie nie brakowało w różnych zakamarkach…
Wędrując po cmentarnych alejkach natknąłem się także na grób Kingi Choszcz. Ta młoda podróżniczka zasłynęła  tym, że wraz ze swoim przyjacielem odbyła pięcioletnią podróż autostopem dookoła świata. Zmarła przed dwunastu laty w Ghanie na malarię mózgową. Miała tylko 33 lata. Jej prochy w większej części zostały rozsypane nad oceanem, ale  symboliczną ich część przywiózł do kraju jej przyjaciel, by spoczęły w tradycyjnym grobie.
Z cmentarza widać doskonale wysoki monument, który znajduje się na Grodzisku, po drugiej stronie ulicy Dąbrowskiego. Jest to pomnik poległych żołnierzy rosyjskich. Został ufundowany przez cara Mikołaja II, żeby upamiętnić śmierć sołdatów walczących w latach 1734, 1807 i 1813. Obelisk ten jest najstarszym pomnikiem w Gdańsku. Odsłonięty został sto dwadzieścia lat temu. Mało kto tam zachodzi. Kiedy wspiąłem się dzisiaj w jego pobliże, zobaczyłem tylko dwóch bezdomnych siedzących na pobliskiej ławce.
Mogiła Ireneusza Kledzika

Monument upamiętniający Rosjan

Tablica upamiętniająca żołnierzy niemieckich

Upamiętnienie Niemców ze zlikwidowanych cmentarzy

Upamiętnienie żłnierzy niemieckich z wojny 1870 r.


Grób Kingi Choszcz

Pomnik ku czci żołnierzy rosyjskich na Grodzisku

Grób "Zagończyka"

Grób "Inki"




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Na pakistańskich drogach i bezdrożach

  Piątek, 11.10.24 Wyruszam dzisiaj   w kolejną podróż, dość ważną, bo Pakistan jest nie tylko ciekawym (a przy tym mało znanym) pod wzg...

Posty