niedziela, 13 stycznia 2013

WOŚP fakty i zmyśleniaWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma swoich zwolenników i przeciwników. Nic w tym dziwnego, gdyż inicjatywy o takim dużym zasięgu zawsze wzbudzały i wzbudzają kontrowersje. Gwoli ścisłości to oponenci Owsiaka stanowią zdecydowaną mniejszość, choć dość hałaśliwą. Każdy ma oczywiście prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów, ale niech używa w dyskusji argumentów merytorycznych, a nie inwektyw lub spreparowanych danych.

Tymi ostatnimi posługuje się bloger o nicku „Katolikz rozterkami”, a wielu bezkrytycznych czytelników propaguje jego wpis m.in. na Facebooku. W czym rzecz? Otóż wspomniany bloger przeciwstawia WOŚP Caritasowi, sugerując, że datki ofiarowane na tę pierwszą są w dużej części marnotrawione. Swoje tezy dokumentuje zestawieniem wpływów i wydatków obu instytucji za rok 2009.

Wszystko byłoby cacy gdyby nie fakt, że dane dotyczące WOŚP są nierzetelne. „Katolik z rozterkami” pisze:  WOŚP z 54 milionów zebranych w tamtym roku 28 wspomogło potrzebujących. Pozostałe 26 milionów poszły na koszty działalności i wspomniany już Przystanek Woodstock. Faktem jest, że orkiestra zebrała w owym roku zbliżoną kwotę, ale nieprawdą jest twierdzenie, że  Woodstock i koszty działalności wyniosły 26 milionów. Faktycznie na te cele poszło tylko ok. 5,5 milionazłotych.

Do ideologicznych stwierdzeń blogera nie odnoszę się, bo te nie są mierzalne w żadnych jednostkach, a zatem szkoda czasu i miejsca na bicie piany.

2 komentarze:

 1. A skąd wiadomo, że zlinkowane sprawozdanie WOŚP odzwierciedla stan faktyczny???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisząc swoje uwagi nie opierałem się przecież na informacjach z plotkarskich portali, lecz na oficjalnym dokumencie, jakim bez wątpienia jest: "SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI WOŚP
   ZA ROK 2009
   - opracowane zgodnie z ramowym zakresem sprawozdania zawartym
   w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001r."

   Usuń